http://www.salon-zegarmistrzowski.plhttp://www.salon-zegarmistrzowski.plhttp://www.salon-zegarmistrzowski.pl
This is a captcha-picture. It is used to prevent mass-access by robots. (see: www.captcha.net)
Wpisz tekst z obrazka w to pole
(wielkość liter ma znaczenie)
Porady

DZIESIĘĆ PRZYKAZAŃ UŻYWANIA CZASOMIERZA

  1. Chroń zegarek przed upadkiem.
  2. Chroń zegarek przed wstrząsami
  3. Chroń czasomierz przed wilgocią i silnym nasłonecznieniem.
  4. Chroń czasomierz przed nadmiernym zabrudzeniem.
  5. Nie zanurzaj czasomierza w wodzie, chyba że sprzedawca zagwarantował Ci wodoszczelność.
  6. Unikaj kontaktu z silnymi polami magnetycznymi.
  7. Zdejmij zegarek z ręki w przypadku wykonywania ciężkich prac fizycznych.
  8. Nie dopuszczaj do nadmiernego zużycia baterii.
  9. W przypadku uszkodzenia czasomierza nie naprawiaj go sam - powierz naprawę specjaliście.
  10. Pamiętaj - używane urządzenie jest Twoją własnością - szanuj je, a unikniesz problemów.

 

Kilka rad przy zakupie zegarka

Zegarek musi się Tobie podobać, inaczej, nawet gdyby był najlepszej marki, nie będziemy z niego zadowoleni.
Nieprawdą jest, że inni ludzie nie zwracają uwagi na to co nosimy na ręce. Nasz zegarek ma nas godnie reprezentować

Nie kupujmy " podróbek'' wyrobów znanych firm zegarmistrzowskich. Lepiej posiadać oryginalny zegarek firmy o mniejszej renomie niż złożony w Chinach najlepszy "szwajcarski'' czasomierz.

Wyroby zegarmistrzowskie kupujmy w sprawdzonych sklepach. Jakie rozczarowanie może nas spotkać gdy okaże się że nasz zegarek, za który zapłaciliśmy przykładowo 1000zł, naprawdę jest wart najwyżej 50zł.

Oprócz atrakcyjnego wyglądu zegarek ma za zadanie przede wszystkim wskazywać właściwy czas. Jeśli jego tarcza jest dla nas nieczytelna wybierzmy coś innego Co każdy z nas powinien wiedzieć o zegarku?

Przed zakupem zegarka dowiedzmy się czy dana firma posiada w Polsce serwis gwarancyjny, a co najważniejsze pogwarancyjny, aby w przypadku ewentualnej usterki nie tracić niepotrzebnie pieniędzy, czasu i nerwów . Pamiętajmy również o konserwacji zegarka (należy jej dokonywać średnio co 3 - 5 lat tylko w punktach serwisowych lub u specjalisty).

Pamiętajmy iż powinno się  unikać punktów wymiany bateri, nie posiadających odpowiednich narzędzi, jak również maszyn testujących szczelność naszego zegarka.Taki zegarek może ulec zniszczeniu podczas nieprawidłowego otwierania bądz zamykania jak również zostać zamoczony.Obecnie większość zegarków sprzedawanych w sklepach posiada odpowiednią klasę szczelności która po wymianie baterii powinna być zachowana.Dlatego wszelkich napraw czy regulacji naszego zegarka dokonujmy w profesjonalnych zakładach zegarmistrzowskich.

Marka to nic innego jak nazwa firmy, etykietka. Dla jednych to szczegół bez znaczenia dla innych ma to kolosalne znaczenie. Na pewno znane w świecie i w Polsce marki dają gwarancję jakości produktu.

Jakość - tę cechę zegarka trudno ocenić w momencie zakupu, możemy jedynie odwołać się do uczciwości sprzedającego, zapoznać się z rankingiem firm albo po prostu ponosić zegarek kilka lat i już wszystko będzie jasne. Wykonanie zegarka to możemy sprawdzić bardzo dokładnie.

Koperta zegarka (czyli jego obudowa) może być wykonana z :

  • mosiądzu pokrytego powłoką - średnia trwałość;
  • stali - bardzo trwałe koperty;polecany osobom majacym uczulenie na inne koperty zegarków
  • tytanu - bardzo lekki, antyalergiczny i trwały materiał ;
  • spieku ceramicznego lub węglowego -trwałe nie rysujące , bardzo ciekawy pomysł;
  • plastiku - wiadomo - materiał mało trwały ale również antyalergiczy;

Wiele firm stosuje elementy dekoracyjne. Koperta zegarka może być w całości wykonana z metali szlachetnych (złoto, platyna), lub jedynie pokryta warstwą takiego metalu. Złoto może być nanoszone metodą galwaniczną (grubość takiej powłoki podawana jest w mikronach), lub metodą PVD (najtrwalsza z obecnie stosowanych). Powłoki te ulegają naturalnemu procesowi ścierania.

Najczęściej stosowanymi są powłoki o grubości 3ľm - 5ľm, ich żywotność uzależniona jest od sposobu użytkowania zegarka. Przyjmuje się, że pierwsze przetarcia powinny pojawić się po 3 - 5 latach. Powłoki o grubości 10ľm i specjalne powłoki PVD są bardzo wytrzymałe, ich żywotność sięga od kilku do kilkunastu lat. Mechanizm

obecnie w świecie nastąpiła unifikacja mechanizmów. Jedynie najbardziej renomowane firmy wykonują je same. , O jakości zegarka zadecyduje kontrola procesu jego montażu.



Szkiełko bardzo ważny element każdego zegarka. Porysowane szkiełko po prostu psuje wygląd. Szkiełka do zegarków dzielą się na:

  • plastikowe - rzadziej już stosowane szkiełka, są miękkie ale mają jedną zaletę - można je w prosty sposób polerować, po czym wyglądają jak nowe.
  • mineralne - jest to po prostu zwykłe szkiełko, narażone na zarysowania ale lepiej znosi uderzenia niż szkło szafirowe.
  • szafirowe - szkiełka bardzo twarde, praktycznie nie do zarysowania.
  • szafirowe z powłoką antyrefleksyjną - jedynie w zegarkach najwyższej klasy - nie daje refleksów, zegarek wygląda jak gdyby nie miał szkiełka.
  • sferyczne - szkiełko wypukłe, nadają zegarkowi bardzo ładny wygląd.

Wodoszczelność - ta cecha zegarka oznaczana może być na kilka sposobów: w metrach (30m, 50m, 100m itd.), w atmosferach (atm) lub barach (bar). Co to oznacza? Pisanie na zegarku 30 m. wodoszczelności jest odbierane przez laika (o co trudno mieć pretensje), że taki zegarek można zanurzyć pod wodę na głębokość 30m. Nic bardziej mylnego!30 m. - zegarek odporny na zachlapanie, deszcz i mycie rąk.

  • 50 m. - w zegarku można pływać ale nie nadaje się on do nurkowania.
  • 100 m. - z tym zegarkiem można nurkować (np. w masce z rurką).
  • 200, 300 m. - profesjonalne zegarki do nurkowania głębinowego. Zegarki o większej wodoszczelności mają z reguły zakręcaną koronkę.
  • Pamiętajmy iż producent  zaznacza w karcie gwarancyjnej jakiej klasy mamy zegarek

Uwaga, pod żadnym pozorem nie wolno pod wodą wyciągać koronki lub przyciskać przycisków np. chronografu. Pamiętajmy - wodoszczelność zegarka nie jest wieczna. Uszczelki ulegają naturalnemu procesowi zużycia. Żaden zegarek nie jest odporny na gwałtowną zmianę temperatury. Nie należy brać gorącej kąpieli z zegarkiem na ręce podobnie jak nie powinno się zanurzać go w zimnej wodzie gdy jest nagrzany (np. gdy się opalamy). Po kontakcie ze słoną morską wodą zegarek należy dokładnie opłukać zwykłą wodą np. z kranu.

Zegarek kwarcowy czy mechaniczny ?

Zegarki kwarcowe (bateryjne) są nowoczesne i bardzo wygodne w użyciu. Obecnie produkuje się je w kilku technologiach :

  • Tradycyjne zegarki kwarcowe - na baterie.
  • Zegarki typu SOLAR, które czerpią energię z różnych źródeł światła.
  • Zegarki typu KINETIC, AUTO-QUARTZ - w przypadku tych zegarków mechaniczna część generuje prąd ładując kondensator, który następnie przekazuje energię części elektronicznej.
  • Zegarki typu RADIO CONTROLLED - zegarki automatycznie ustawiane i synchronizowane falami radiowymi z naziemnego nadajnika we Frankfurcie nad Menem (Niemcy).
  • Zegarki mechaniczne dzielimy na dwie grupy:
  • Tradycyjne nakręcane ręcznie.
  • Z automatycznym naciągiem - wykorzystujące naturalny ruch ręki.

 

Jaki zegarek wybrać? Świat wraca do zegarków mechanicznych. Dlaczego? Przecież trzeba pamiętać o nakręcaniu, wykazują odchyłki w pomiarze czasu (kilka - kilkanaście sekund na dobę).

Mówi się jednak, że mają one duszę.

Zegarki elektroniczne i kwarcowe  są nowoczesne, dokładne i wygodne w użyciu. Wybór pozostawiamy Państwu.

 

Jeśli macie Państwo ewentualne pytania prosimy o kontakt z nami, a my postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości.

Bisset - Timemaster - Adriatica - Pierre Ricaud - Grovana - Albatros - Rubicon - Tissot - Certina - Citizen - Seiko - Roamer - Tag Heuer - Festina - Atlantic - Delbana - Longines - Esprit - Swatch - Fossil - E.Armani - Junghans - Timex - Calvin Klein - Casio - Doxa - Delbana - Q&Q-Lorus - Omega - Rado - Claude bernard - Cyma - Maurice Lacroix - Eberhard - Fortis - Ebel - Wostok - Poljot - Edox - Frederique Constant - Pobieda - Vector - Lorus - Edox - Diesel -Rolex-Cartier-Breitling-Baume&Mercier-Eterna-IWC- Swiss Military-Parnis -Xicorr-Parnis-Eta-Ronda-Isa-Miyota-Valjoux i wiele innych